Az európai uniós, de más forrásokból származó, beruházásokra szánt pályázati támogatások mind önrészt igényelnek az önkormányzatoktól, amelyhez a hitelfelvétel egyre szükségesebbé válik. Enélkül lemaradnak a versenyben, és vissza nem térő lehetőségek úszhatnak el. A témával kapcsolatban májusban még konferenciát is tartottak Csíkszeredában a székelyföldi önkormányzatok részvételével, amelyen zöme ez alkalomból jelezte, hogy mindenképpen kölcsönhöz fognak folyamodni.
Ezek sorából Borszék sem maradt ki – fogalmazott Mik József polgármester. Az elöljáró kiemelte, több oka is van annak, amiért ez a döntés született. Egyrészt, ez év végéig be kell fejezni a 43 millió lej értékű integrált fejlesztési pályázat munkálatait. Mint ismeretes, ennek keretében a Zimmethausen Iskolaközpont és a régi kultúrház épületeinek teljes körű felújítása zajlik, szociális lakások épülnek, illetve 4 kilométernyi új útszakasz készül, valamint 22 ezer négyzetméternyi közterület is megújul. A pályázat által finanszírozott összeg 25 millió lej, emellett viszont a szakminisztérium részéről több hónapos késéssel érkeznek meg a pénzek. „A kivitelezőknek nem mondhatjuk, hogy majd megkapják a pénzüket, de azért dolgozzanak. Inkább mi kifizetjük őket, a megpályázott összeget pedig majd megkapjuk” – nyomatékosított a polgármester.
Hozzátette, azt is szem előtt tartották a döntés meghozatalakor, hogy hitel hiányában az integrált fejlesztésen kívül egyéb beruházásra nem lett volna lehetőség a közeljövőben. „A kölcsön révén felszabadult forrásokat több más projekt kivitelezésére tudjuk fordítani. Ilyen például a borvízforrások felújítása, a tömbházszigetelések folytatása, járdák felújítása és egyebek”.
A fürdőtelepülés önkormányzata összesen 12 millió kölcsönt vett fel. Ebből 2 millió lejt az Állami Kincstártól 5 éves futamidőre, illetve 10 millió lejt egy kereskedelmi banktól 10 éves futamidőre. Mint azt az elöljáró kifejtette, ehhez hozzájön még a gyógyfürdő megépítésére évekkel ezelőtt felvett kölcsön, amely 2025-ben fut ki, a fennmaradt, kifizetendő összeg 2,6 millió lejt tesz ki. „Jelen pillanatban a három kölcsönre évente kifizetendő részletünk 3 millió lej, ez az összeg a következő években csökkeni fog.” A polgármester fontosnak tartotta kiemelni, hogy az önkormányzatnak évi több mint 15 millió lejes bevétel mellett 7 millió a működési költsége, így a megmaradt, közel 8 millió lejből lehet fedezni a kifizetendő részletet és eszközölni más beruházásokat. „Sokak számára ijesztőnek tűnhet egy ekkora kölcsön. Jelen pillanatban az eladósodási arányunk 24%, ezzel még könnyen megbirkózunk. Látni kell, hogy megnőttek a pályázati önrészek, az árak, ez nem egy lokális helyzet. Kevés az az önkormányzat, amely nem kényszerült kölcsönre. Úgy érzem, hogy más településekhez képest még hitellel együtt is jó helyzetben vagyunk” – jelentette ki Mik József.
Vissza
Elérhetőségek
Cím: Kárpátok utca 6 szám/A, Borszék
Telefon: +40 266-337-001
Órarend Borszék Városháza
Hétfő: 09.00 – 13.00
Kedd: 09.00 – 13.00
Szerda: 09.00 – 13.00
Csütörtök: 09.00 – 13.00
Péntek: 09.00 – 13.00
Szóvívő
Rédai Botond
Email: press@primaria-borsec.ro